Spasitel: První poučení
Mám rozečtený román Andy Weira, zrovna jsem si ho přinesl z knihkupectví Fantasya v pražské Šafaříkově ulici, a jsem ve čtvrtině. Je skvělý ve stylu Marťana, hrdina je opět ten úžasný Kutil Tom, který dovede přežít ve vzduchoprázdnu pomocí žvýkačky, slunečníku a krabice od bot. K tomu ale jindy, teď co mě zaujalo na první ránu.
Prozradím jen to nejnutnější: Země je existenčně ohrožena a zachrání se, jen když se podaří mezihvězdná výprava Hail Mary. Je tudíž třeba a) vymyslet, b) vyrobit, c) vyslat mezihvězdnou loď. Autor popisuje, jak se taková akce na záchranu uskuteční. Svolají snad do Glasgow konferenci, kde se bude ladit slovo od slova nějaká rezoluce?
Ne. Ustaví se tým, v jeho čele je schopná baba. Má absolutní pravomoci, smí všechno a k disposici jí vlády států dají veškeré prachy, o které si řekne. Počíná si zhruba tak, jak to dělal generál Leslie Groves, když v rámci projektu Mannhattan začal v roce 1942 u papíru s nakreslenými vzorečky a o tři roky později odpálil dvě atomové bomby v Japonsku a ukončil tak válku.
Konec podobenství – ať už jde o záchranu planety nebo ne, každopádně je správné ba nutné skončit se spalováním fosilních paliv. Technologicky zdatné státy se musí spojit – ne na zákazech, ale ve vývoji čistých zdrojů elektřiny, znovu nastartovat politicky uspanou jadernou energetiku, dovést do provozu termonukleární energetiku a pokud možno najít ještě něco efektivnějšího, co se nabídne světu náhradou na špinavé a ve všech směrech škodlivé uhelné elektrárny.
Rezoluce jsou jen blabla, jak pěkně říká svatá Gréta.
Řešení je jen v technologiích a je třeba se vzdát pošetilé představy, že soláry a větrníky napojí energií světový průmysl, dopravu a chod našich domovů.