Příležitostní detektivové z Baker Street
Ne, nebudu tady fušovat filmovým kritikům do řemesla, ale nedá mi to. Včera jsem nakouk nový seriál na Netflixu – další seriál na holmesovské téma. Principiálně je ten nápad příjemný, on ten Holmes a jeho přítel dr. Watson jsou honorace, příslušníci vysoké společnosti, takže si najmou pomocníky z nejnižší nižší třídy sub-suterénního Londýna, aby si neušpinili ruce, když se po zločinu pátrá ve stoce. Potud dobré.
Vzpomněl jsem si, jak kdysi Tereza Brdečková napsala o Forrest Gumpovi, že je to film „podle osvědčených hollywoodských receptů“. To jsem si tenkrát říkal, ty moje politicky korektní prostoto, pobouřená politickým obsahem filmu! Kdepak máš ty hollywoodské recepty, já je opíšu a podle mého scénáře se natočí Forrest Gump II.
Ale ony existují hollywoodské recepty, přinejmenším dnes! Kde to doby Forrest Gumpa jsou, dnes by si ho nikdo neodvážil natočit a pokud by natočil, byl by mediálně popravený. Takže:
Doktor Watson je černoch a (viděl jsem jen první díl) pravděpodobně on a Holmes jsou homosexuálové. Hlavní hrdina je holka, Asiatka, černocha tam samozřejmě máme taky. Běloška je magor a běloch je do počtu, pak je tam ještě jeden běloch, uprchlý člen královské rodiny, zamilovaný do té Mongolky. Děj žádný být nemusí, má to nádherné výtvarné a následně i počítačově trikové zpracování, bez toho to dneska nejde. Agitačním nábojem mi to silně připomíná perly komunistické propagandy, jako byla Akce B a Severní přístav: ty zase byly natočené podle osvědčených bolševických receptů. Receptáře mají jinou barvu desek (jeden červeným druhý duhový)), ale obsah je stejný: odpad, jak to charakterizují recenzenti na Československé filmové databázi.