Jak rozpoznat podvod
Je to podvod neboli hoax neboli fake news. O tématu se hodně mluví a má to jednoduchý důvod. Podvodných zpráv je všude kolem nás plno. Šíří se sociálními sítěmi anebo elektronickou poštou, to jsou ty nejčastější případy. Facebook nepoužívám, elektronickou poštu ano. Často se mi v ní objeví nějaký hoax. Naposledy to byl elaborát, údajně sepsaný botanikem Václavem Větvičkou. V elaborátu se výmluvně a slovy nevybíravými psalo o populační explozi v Africe a Asii. To byl pro mě popud k sepsání čehosi jako návod, jak takový hoax identifikovat.
Velmi často je podvodnost elaborátu jasná na první pohled. Pozná se to podle grafické úpravy. Jakmile je v textu plno obrázků a písmena jsou velká a hlavní teze jsou vybarvené, nejlépe červeně, můžete se vsadit, že jde o podvrh. Autoři těchto podvodných textů se v něčem podobají agitátorům v londýnském Hyde Parku. Ti stojí na svém stupínku a musí křičet, aby jejich pravda byla pořádně slyšet. Tyhle vybarvené teze, to je taky takové křičení.
Podvodné texty bývají podpořeny nějakou autoritou. Takový je i text, který mě inspiroval k sepsání tohoto návodu. Autoritou je botanik Václav Větvička. Stačilo mi přečíst pár řádků a hned mě napadlo: napsal by moudrý, vzdělaný, laskavý Václav Větvička takový pamflet? Lidé tohoto ražení se vyjadřují střízlivě a zřídka kdy z nich padají nějaké příkré soudy. Jméno významné autority spojené s tak ukřičeným textem musí fungovat jako varovný zvonek: pozor, tady něco nesedí.
Podezřelá grafická úprava a spojení s váženou autoritou ale nejsou důkaz podvodu. Blíže k jistotě se dostaneme přes vyhledávací server Google. Stačí si okopírovat část libovolné věty z podezřelého textu a zadat do vyhledávače. Někdy nepochodíme napoprvé, většinou ano. Tyhle falešné texty kolují sítěmi zpravidla bez další editace. V devadesáti procentech případů Google určí, odkud text pochází, a je jasno: tak i tento údajně Větvičkův článek je zde dokumentován a jasně určen, odkud jednotlivé části textu pocházejí a kde všude se vyskytl.
Když tedy shrnu, pak by ten návod vypadal asi takto: při zaznění poplašných zvonků (grafika, spojení s veličinou) zadám do vyhledávače větu nebo část věty nebo titulek.
Zvláštní podmnožinou těchto fake news jsou podvodné maily a poplašné zprávy. Když trochu přeženu, takový mail vypadá asi takto:
Microsoft varuje před virem, který se omylem dostal do vašeho systému při poslední aktualizaci. V 18 hodin SEČ se otevírá servisní časové okno, které trvá deset minut a v té lhůtě nalijte hrnek kafe do klávesnice a tím bude vir odstraněn.
Hoaxy tohoto druhu eviduje, analyzuje a vyvrací server hoax.cz. Doporučuji zařadit si ho mezi oblíbené servery. Věřte, že ho budete i v tomto nastávajícím roce víc než často potřebovat. Blbost kvete i v lednu a je třeba vzdorovat.