Deník Roku korony – Začíná duben

1.4.

Den začínám náhledem webové stránky Hopkinsovy univerzity. Je to tu přehledně ukázáno, trendy, okamžitá situace, vévodí tomu mapa světa a všechny státy tu mají svoje data. Czechia… dnes to vyskočilo na druhý nejvyšší denní nárůst, včera a předevčírem to šlo dolů.. Proklikávám Izrael, Francii… všude to jde nahoru, nikde nevidím známku zlepšení.

2.4.

Letná návštěva Prahy. První překvapení – Strakonická zasekaná, čekal jsem jen malý provoz. Aha, na Zlíchově bouračka… Dál v Praze byl provoz už mírný. Zamířil jsem na Václavské náměstí. Bylo takřka pusté, nicméně aut všude plno, nešlo najít parkovací místo. Odjel jsem na Smíchov a zaparkoval v OC Nový Smíchov. Garáž skoro prázdná, všude napůl zhasnuto. Otevřené je jenom Tesco a taky lékárna, lidé stojí v metrových odstupech frontu, je krátkou. V sídle O2 všichni v rouškách, vypadá to tam divně, jako v nějaké ordinaci. Hračkářství má zataženou mříž, je vidět dovnitř. Před mříží stojí tatínek, jedno dítě drží za ruku, druhé mu sedí na krku a dívají se na hračky. Před vchodem dlaždiči dláždí chodník. Nemusejí spěchat, provoz je nulový, jen tu a tam někdo vejde nebo vyjde. Tramvaje jezdí takřka prázdné.

U nás na vesnici je ten život skoro normální, kdyby každý neměl roušku, nezdálo by se, že se něco stalo. Jen se mi zdá při procházkách se psy v lese, že je v lese víc lidí než obvykle.

Politická scéna: Asi bude dobré, abych to stručně zaznamenával. Mimořádný stav má skončit 14. dubna, prodloužit ho může sněmovna. Vláda navrhuje prodloužení o měsíc, opozice navrhuje jen do konce dubna. Babiš v rozhovoru pro noviny odpovídá, že mu to nedělá problém. Dobře ví, že se může stát do koce měsíce cokoli. U nás se zdá že epidemie polevuje, jinde to nevypadá zdaleka tak optimisticky. Špatně je na tom pořád Itálie a Španělsko, kritické je to v New Yorku a v Londýně, problémy začíná mít i Švédsko, které zatím vedlo liberální politiku.

Malá aféra – ministr obrany Metnar vytáhl projekt zcela mimořádného stavu pro případ, že by se parlament nemohl sejít. Je z toho veliký poprask. V současné chvíli to bylo přinejmenším nemoudré se s tím vytasit, Babiš se od toho distancuje, ale je zřejmé, že o tom musel vědět.

Aktuální jsou kompenzace pro soukromníky, ministryně Schillerová rozšiřuje kritéria pro poskytování pomoci. Ukázalo se, že eventuální zrušení mimořádného stavu bude mít za následek to šílené byrokratické šaškování kolem veřejných zakázek. Žádné nakupování roušek z Číny ze dne na den: výběrové řízení, úřad pro hospodářskou soutěž atd.

5.4.

Veliký poprask kolem oběda v Lánech: Zeman pozval Hamáčka and his melody boys, celkem jich bylo třináct, a čtrnáctý to fotil – sedí u stolu a mají před sebou prostřeno – a na tvářích roušky. Fotku zveřejnili: v Lánech je jediná otevřená jídelna v republice… Týž Zeman dal v Blesku rozhovor. Prymula dostane Bílého lva a Kalousek je šašek počmáranej, sděluje hlava státu národu. Hamáček prosazuje prodloužení mimořádného stavu do poloviny května. Jinak by se nedaly pořádně nakupovat zdravotní materiály. Proč tedy neudělat taková pravidla, aby to šlo nakupovat i bez mimořádného stavu? Otázka pro chytré hlavičky.

V neděli na procházce v polích. Garina honila bažanta, místní občan to viděl a káral nás: s rouškou na obličeji.

Žertíky – vyrojilo se jich mnoho. Ne že zmizely anekdoty, přestěhovaly se na web, jsou to slogany a také malá videa. Například – mladý muž v roušce, říká: Přátelé, složitá situace si žádá jednoduchá řešení. Načež odkryje okénko v roušce, přitiskne flašku piva a napije se.

6.4.

Pondělí, začíná ukázkově velikonoční počasí. Prymula oznamuje, že lehce mění názor a že je mu myšlenka postupné promořenosti obyvatelstva blízká. Jedeme s Ljubou na výlet, zastavujeme v Lidlu. U dveří strážce, nepustí ji dovnitř: je to pro 65 plus! Nakupuju já, vše proběhne skvěle, ale po návratu do auta si blbě sundávám jednorázové rukavice. Není to správný postup sundavání po pohybu v kontaminovaném prostředí! Cestou jsme minuli ručně psanou reklamu POMLÁZKY. Šipka vedla na parkoviště, tam osamělý muž s rouškou na tváři, obklopen stovkou otepí pomlásek. Koledování letos bude? Nejspíš nikoli.

Když jdeme, nikoho nepotkáváme. Když ale někdo jde, nasazujeme roušky. Úplně jako banditi v kovbojce před přepadem banky.

Kolují fámy: koronavirus podstrčili Číňanům Američani, aby Čínu podrazili.

Skvělá zpráva – od čtvrtka se otevřou hobbymarket, železářství a cyklo krámy.

7.4.

Kupuju benzín u pumpy, kde vždycky kupuju. Hle, mají rozšířený sortiment: protikoronovou desinfekci. Flaštička… 189 korun. Čtvrt litru etanolu a něco navíc. Docela slušný kšeft.

Jiná epizoda. Byli jsme s Ljubou nakupovat a vida – cukrárna má omezený provoz, v okýnku se dá nakoupit něco ke kafi. „Ljuba ráda cheescake, tak že tedy cheescaker. Nabízím se, že tam skočím k tomu okýnku. Kdepak, půjdu sama, trvá na svém.

Vrátí se po docela dlouhé době.

Objednala cheescake, osoba v okénku podává balíček. Ještě u okýnka rozbalila balíček (což bych určitě neudělal) , aby si cheescake prohlédla (což by mě určitě nenapadlo). Byl oschlej a napůl žluklej. Osoba v okýnku se brání, že za to nemůže, takhle že to přivezli. Zakoupen tedy jahodový řez, ten není oschlej.

Anděl strážný mi zabránil jít koupit cheescake… to by bylo doma řečí!