30. výročí internetu
Jsem toho pamětník a pořád se mě na to někdo ptá. Onehdy mi poslali něco jako anketní otázky. Tu je máte i s odpověďmi.
1) V čem bylo československé internetové prostředí v prvních letech fungování internetu specifické proti zbytku světa?
V polovině devadesátých let rozvoj internetu neblaze ovlivnil monopolní poskytovatel datových služeb Telecom. Jeho tarify byly nehorázné, internetová komunita proti němu bojovala s jistými omezenými výsledky. Nicméně dodnes platíme za datové služby víc než je ve vyspělém světe obvyklé. Přesto má u nás přístup k internetu přes osmdesát procent obyvatel
2) Pro český internet byl specifický Seznam.cz jako dominantní vyhledávač, zatímco jinde ve světě dominoval Google. Čím to bylo způsobeno?
Byl to podobný zázrak, jako že Češi dávají přednost Kofole před Coca Colou. Vysvětlení může být v tom, že Seznam byl v našem i-prostoru dřív než Google. Seznam si udržel prvenství až do roku 2014, čili osm let nad Googlem převažoval. K loňskému roku je poměr 85 : 15 ve prospěch Googlu, ovšem bavíme se o vyhledávači. Seznam poskytuje široké portfolio služeb a v poslední době roste jeho význam jako mediálního hráče, včetně televize. Takže si na něj dávejte pozor 🙂 .
3) Jak se české internetové prostředí změnilo s příchodem dalších vyhledávačů?
Od začátku dominoval Seznam, jako konkurenci měl Centrum a Atlas, ale ty odpadly. Ani Bing od Microsoftu nehraje velkou roli. Zůstáváme tedy mezi čtyřmi zeměmi na světě, které mají oproti Googlu ještě silný domácí vyhledávač. Mimochodem, ty další jsou Čína, Rusko a Jižní Korea…
4) Byli něčím specifičtí prvotní uživatelé československého internetu proti zbytku světa v počáteční době?
Brzdila nás cenová politika poskytovatelů dat. Nezapomínejme také i na technický stav pevné telefonní sítě, na to, jaké byly přenosové datové rychlosti, kolik ještě zbývalo analogových ústředen. Technicky vzato, byly to krušné časy a také kapsa plakala. Taky nálada nebyla vůči internetu stoprocentně příznivá: nesmrtelným se stal výrok důchodkyně Věry Pohlové z roku 1999 „já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Byl to hlas lidu…
5) Jak se šířil internet mezi další uživatele?
Zvrat samozřejmě nastal někdy po roce 2008 s ofenzívou mobilních zařízení. Stolní počítač je přece jen náročné zařízení a ne každý ho potřebuje, kdežto z mobilu se stal běžně užívaný předmět.
6) V čem je český internet specifický dnes? Které rozdíly se vytratily, zůstaly nebo se objevily nové?
Pro globální srovnávání nemám data, ale je zřejmé, že pandemie dala on-line aktivitám ohromný impuls. Obchod se stěhuje na internet, zábava, bohužel i výuka, kultura a společenský styk. Nepochybně nás čeká šok s rozvojem rozšířené reality. Starší generace si na ni asi nezvykne, pro dnešní desetileté to bude přirozené životní prostředí. Ne že bych jim ho záviděl.