Tušení podrazu
 
Dnes jsem dopsal román Tušení podrazu. Je to výsledek zápasu, který trval od roku 2005. Až kniha vyjde (mělo by to být květen 2007), povykládám o genezi té knihy a navíc, napadlo mi psát si autorský deník, takže jsem tam zachytil různé fáze vymýšlení děje: pro někoho by to mohlo být zajímavé.

Je to sci-fi, hodně vybočující ze všeho, co jsem napsal. Odehrává se v blízké budoucnosti, v březnu/dubnu2007. Vycházím z představy, že všichni máme mobilní telefon. Opravdu tušíme, co nám telefon dělá s mozkem, když ho držíme u ucha? Není v něm "něco", co odposlouchává naše myšlenky anebo dokonce určuje naše činy?

Podle názvu je patrné, že kniha má něco společného s Ludvíkem Součkem. Ano, je to tak trochu zase detektivka, v níž můj hrdina David Kacer pátrá po ukradeném rukopisu Součkovy třetího dílu trilogie o záhadách (Tušení stínu, Tušení souvislostí vyšly, Tušení světla někdo ukradl po Součkově smrti v roce 1978). Rok 1978, čím je podstatný? Je to prosté, milý Watsone, v té době byly zveřejněny první výsledky experimentů s mobilním telefonem.

Pro nakladatelství Albatros, které román vydá, jsem napsal tuto anotaci:

Ondřej Neff: Tušení podrazu
Kdo ukradl před třiceti lety rukopis knihy Ludvíka Součka Tušení světla? V roce 2007 se pokusí záhadu rozluštit mladý student David Kacer. Už první mrtvola na kterou narazí, mu napoví, že nenastoupil snadnou cestu. Ale ani on netuší, že odkryje souvislosti celosvětového dosahu a že se zaplete do zápasu, ve kterém jde o vše. Ve své sci-fi detektivce autor odkrývá pozadí vývoje technologií s dopadem tak strašným, že v souvislosti s nimi blednou všechny hrůzy, jimiž dosud lidstvo prošlo. A vše závisí na odhodlání a rozhodnosti člověka, který jako jediný má šanci zrůdné plány mocných tohoto světa překazit.

No a tady vlevo je prozatímní verze obálky, plně spkojený není nikdo, ani její autor Martin Zhouf, ani nakladatel, ani já. Na nové verzi se pracuje, včas předvedu.

9.2.2007