I autoři software jsou někdy piráti

Čím to, že je u nás tak velké množství počítačových pirátů?
Je to tak opravdu? Nemám rád české sebemrskačství, že my jsme největší lháři nebo zloději. Leckde je to horší. A hlavně není žádná metodika, podle které by se to opravdu mohlo měřit. Setkal jsem se s tolika čísly doslova vycucanými z palce, že statistikám v tomto oboru nepřikládám žádnou hodnotu.

Takže situace je u nás v pořádku?
To neříkám. Ale používání nelegálního software je celosvětový jev, a příčin je víc.

Které?
Jedna příčina je v relativní snadnosti kopírování. To je taková svůdná vlastnost počítačových programů - je velmi snadné prolomit jejich ochranu, pokud vůbec nějakou mají, a používat je načerno. Takže lidé, kteří mají nižší práh morální citlivosti, se nerozpakují používat programy zadarmo. Ostatně, jestliže rádi jezdí načerno v tramvaji, tak proč by nepoužívali načerno nějaký software?

To ale jistě není jediný důvod.
Druhá stránka je ekonomická. Software je totiž obecně velmi drahá záležitost. Dokonce mi občas připadá, jako kdyby výrobci programů měli nějakou kartelovou domluvu, byť neformální. Kdyby naopak jejich cenová politika byla rozumnější, lidi by to méně svádělo k tomu, aby software používali nelegálně.

Myslíte, že by výrobci mohli software zlevnit, aniž by přišli k újmě?
Jistě, vždyť je často nesmyslně předražený. Když vidím, co stojí třeba Microsoft Office, tak se ptám, proč by běžný člověk, který by chtěl občas napsat nějaký text, měl dávat tak strašné peníze. A nedivím se, že vůči této cenové politice roste kvalifikovaný i nekvalifikovaný odpor.

Kvalifikovaný a nekvalifikovaný?
Ten nekvalifikovaný, to je to, co se drsným slovem nazývá "pirátství", tedy nelegální používání softwaru. A ten kvalifikovaný odpor, to je odpor programátorů, kteří poskytují lidem software zadarmo. Nabízejí lidem například neplacené textové editory a další programy. Jenže v tom nevidím řešení: myslím, že tvůrci programů by za práci měli dostat zaplaceno, podle hesla "každý dělník hoden odměny své." Ale v rozumné výši.

Je vůbec finančně únosné, když si dnes průměrně placený člověk chce pořídit software pro běžnou práci legálně?
Snadné to není. Vezměte si třeba licenční politiku: když máte dva počítače, jeden doma a druhý na chalupě, měl byste si koupit za plnou cenu dvě licence, a to i když je používáte na střídačku. To pokládám za nemravné.

Určitě jste se setkal i se spekulací, že velké firmy, zejména Microsoft, s klidem hledí na to, že si lidé jejich produkty nelegálně rozmnožují. I tak na tom totiž vydělají, protože lidé si na jejich produkty zvyknou a vyžadují je pak i ve svém zaměstnání. A firmy za ně ovšem pěkně zaplatí…
Věnuji se počítačové problematice už dvacet let, to je málem celá počítačová historie, takže jsem se setkal asi se vším. Ba i s tím, že leccos z těchto spekulací řekla i sama softwarová firma. Když jsem se v jistém případě pozastavoval nad absurdní výší ceny jejich produktu, tak mi odpověděli: Podívejte se, nás pan Novák nebo paní Procházková nezajímají, my najdeme dost firem, které si to koupí. A jestli si to pan Novák ukradne, tak nám je to jedno. Tím se ovšem v lidech snižuje ten práh mravnosti.

Byl byste tedy pro to, aby lidé do jisté míry používali i kradený či nelegální software?
Především bych byl pro rozumnou cenovou politiku. Kdyby cédéčka s hudbou stála stovku a ne pětistovku, tak by se jich prodalo víc a gramofonové firmy by víc vydělávaly. Ale jestliže film na DVD stojí 1200 korun, koupíte si ho? Vezměte si, kolikrát ho tak asi zhlédnete. Desetkrát, dejme tomu? Ale který film vydá na to, abyste za jeho zhlédnutí dal desetkrát 120 korun? Anebo software: samozřejmě, když je někdo profesionál a koupí si program, který mu vydělává peníze, to je něco jiného. Ale když si dvakrát za měsíc chcete upravit pár fotek, máte dát patnáct tisíc za program? Nehledě na to, že vám zpravidla cpou neplnohodnotné zboží…

Neplnohodnotné zboží? Není to poněkud odvážné tvrzení?
Podívejte se, když si jdete koupit kterýkoli výrobek, dostanete podle našeho obchodního zákoníku návod v českém jazyce. Ale když si koupíte software, je většinou anglicky, nemá českou příručku, nemá českou technickou podporu, mnohdy vlastně vůbec žádnou, a přitom se prodává za přepočet dolarů plus naše nechutné 19% DPH. A teď se ptejte, kdo je větší pirát: ten, co software takto prodává, nebo ten, kdo si zkopíruje nelegální verzi? (25.1.2005)