Na téhle stránce najdete všechno, co Aston stačil shromáždit a napsat o svých knížkách. Kompletní seznam je ZDE. Postupně shromažďuje recenze o svých knížkách a taky se nad nimi sám zamýšlí. Ono je to poučné, přijít na to, proč se něco nepovedlo a co by se dalo napsat líp, kdyby se tenkrát vědělo, jak na to. Každopádně je to hodně smůla, že tu na Astonově stránce jste, ale ještě je čas odejít.

 


Osobní stránka
Ondřeje Neffa

mail:
ondrej zavináč neff.cz

Aston o Jeruzalémském masakru

Agent JFK 10 - Jeruzalémský masakr

Tahle knížka je výsledek mnohačetného setkání. Samozřejmě, to prvotní bylo setkání s JIřím W. Procházkou, který mě koncem roku 2006 nahecoval, abych se zúčastnil projektu zahájeného jím a Mirkem Žambochem. Jde o Johna Francise Kováře, českého superhrdinu operujícího v soustavě paralelních světů. Přišlo mi to jako docela zábavný nápad. V té době jsem odjížděl do Ománu fotit velbloudy a na cestu jsem si zabalil prvních pět dílů série. Četl jsem je v letadle a zjistil jsem, že páni autoři se ještě nedokázali sjednotit ani na tom, jak se postavy z románu doopravdy jmenují! To mě uklidnilo, protože jsem si z toho odvodil, že mám volnou ruku. Proto mě později, když jsem rukopis odevzdal, rozesmálo, když mi JWP vyčítal jisté nekonzistence psychologického vývoje postav v mém dílu!

Nápad se vylíhl celkem okamžitě. Napadlo mě, že by SS obersturmbannführer Otto Skorzeny dostal za úkol unést Ježíše Krista z Golgoty a že by tomu JFK měl zabránit. Ocitl by se ovšem v dilematu: aby splnil úkol, musel by způsobit zvířecí umučení Ježíše Krista!
Kristovské téma mi už dlouho leželo v hlavě. Vždy mě zajímala scéna, kdy Ježíš vyháněl penězoměnce z Chrámu. Usoudil jsem z toho, že to byl docela obyčejný lupič a za pomoci rybářů a celníků vybudoval docela úspěšnou bandu. Když ale vyloupil i banku v Šalamounově chrámu v Jeruzalémě, skočili na něho a pověsili na kříž. Dokonce jsem na to téma napsal i jednu přednášku, jistě vyšla v Klonu, až budu mít čas, najdu ji tam.

Do tohoto konceptu mi celkem dobře zapadal Otto Skorzeny. Už jednou vystupoval v mé povídce, ve sbírce Vejce naruby mám Druhé převtělení Otty Skorzenyho. Tajže jsem si představoval, že JFK zamotám s Ottou a že to bude docela příjemná gangsterka.
Po dalším rozmýšlení jsem si vymyslel, že Kristus bude docela obyčejný rabí, se ženou a dětmi, a že JFK přijede a musí ho přesvědčit, aby se stal Mesiášem, jenže on to bude takový ňouma a nekňuba, že se FJK bude muset pověsit místo něho. Taky mě moc zajímala figura Maří Magdaleny. O této ženě je v Bibli jen šest zmínek a nikde není psáno, že to byla prostitutka, jak se později tradovalo: to byla až pozdější fáma, která měla ilustrovat Kristovu schopnost obracet hříšníky na dobrou cestu.

Začal jsem se vážně zabývat tím kristovským tématem. S úžasem jsem se dočetl, že kolem Šalamounova chrámu se skutečně sešla vykutálená partička gaunerů, celý rodinný klan, který strčil do kapsy kšeft s obětováním ovcí, což byl akt více méně v té době pro každého Žida povinný, a že tedy Kristus velmi oprávněně proti té praxi vystoupil. Takže ta původní fabule o Kristovi - bankovním lupiči byla v troskách, Zhroutila se i druhá varianta s tlustým Kristem - páprdou. Navíc jsem si zavčas uvědomil, že to už napsal Michael Moorcock v Ejhle člověk (Behold the Man).

Takže jsem budoval fabuli znovu. Dal jsem dohromady JFK s Jamesem Bondem, to je figura, kterou mám rád po většinu svého života. Přirozeně, že s Bondem se mi do vyprávění vetřela jakási ironická nota. Já myslím, že i ostatní autoři ji tam mají, ale zdá se, že v mém desátém díle jí je nějak nejvíc. Vcelku pyšný jsme byl na závěr. Samozřejmě, že to muselo být tak,že pověsej JFK. Ale protože Vykoupení musí zůstat zachováno, Boží syn převezme utrpení na sebe. JFK jen visí, ale trpí a umírá On. Tím jsem se vyvaroval trapnému rouhání, trapnému proto, že se dnes "smí".

Masakr se mi psal moc dobře, byl hotový asi za čtrnáct dní. V únoru 2007 jsem už měl tuhle stránku a v ní jsem napsal toto. Obrázek, o nějž jde, je ten zde vpravo, je to obálka betaverze - dělám zkušební verzi svých prací a dávám je číst kamarádům. Pak se ukázalo, že jsem spěchal zbytečně, vydání mělo nějaký skluz, knížka vyšla tuším někdy v květnu, ale to je vcelku dnes už úplně jedno.

Ten shluk nápadů se mi docela líbí a říkám si, jestli není škoda, že to zapadlo v sérii JFK a dohromady po tom pes neštěkl a pokud štěkl, tak to sprdnul, takovou záplavu sprdávacích recenzí jsem snad ještě nikdy neměl - viz níže. A přece si myslím, že je to dobrá knížka. Docela rád bych se k tématu vrátil. Možná to jednou udělám, teď ale mám úplně nových projektů před sebou přehršel. Ještě letos chci napsat jednu knihu o Nedomém a Čuchákovi (arkadský cyklus) a mám co dělat i na příští roky. No, uvidíme.


Recenze:

Jan Michálek: Agent JFK 10 - Jeruzalémský masakr , Fantasy Planet, pokud nebude tam, pak zde v archivu.
Jakub Zahradník: Agent J. F. K. 10, Daemon, pokud nebude tam, pak zde v archivu.
Martin Stručovský: JFK 10 - Jeruzalémský masakr, Sarden 5.6.2007, pokud nebude tam, pak zde v archivu.
Pagi: JFK 10 - Jeruzalémský masakr motorovou pilou, Sci-fi world, pokud nebude tam, pak zde v archivu.
Henry, Henry´s SF & F web, 3.11.2007, Sci-fi world, pokud nebude tam, pak zde v archivu.
Vlado Ríša: Řádný masakr, Ikarie 9/2007, pokud nebude tam, pak zde v archivu.
JFK Blog (diskuse o JFK), pokud nebude tam, pak zde v archivu.