Tušení podrazu

Už se vám někdy stalo že jste byli pozváni k testování toho či onoho? Většinou to probíhá tak, že v případě pochutiny ochutnáte, v případě nějaké věci používáte nějaký ten čas a pak sepíšete své pocity a postřehy, případně vyplníte pečlivě sestavený dotazník. To vše samozřejmě za honorář který není ani tak vysoký aby jste z něj vyžili ale zase není malý aby to stálo za tu námahu, prostě tak akorát.

Tak něco podobného se stalo právě hrdinovi Tušení podrazu Davidu Kacerovi. Jednoho dne mu dorazil dopis: byl jste vybrán ... bla, bla ... pro testování nejnovějšího modelu mobilního telefonu, dostavte se na pobočku firmy Mobilia. Jelikož je David aspirantem na studium tak se peníze navíc vždycky hodí. Navíc kdo by nechtěl vyzkoušet nějaký ten hit moderní techniky. Zkrátka a dobře David se do Mobilie vypraví. Den nezačne zrovna nejlíp protože po příchodu k budově Mobilie těsně vedle něj dopadne sebevrah, není divu, je to nejvyšší budova v Praze. Přesto nebo právě proto David nabídku přijme a stane se testerem mobilu a informačního systému Auril...

Když jsem bral Tušení podrazu poprvé do ruky, přistupoval jsem k němu jako ke Sci-fi. Chyba lávky, tohle je detektivka, je pravda, že je trochu říznutá sci-fi motivem ale stejně tak se prolíná s pochybnou disciplínou kterou je záhadologie. Celkový název žánru by mohl tedy znít mystifikační detektivní thriller. To ovšem neznamená, že by kniha nebyla pro sci-fistu čitelná, právě naopak, kniha se čte jedním dechem, páně Neff v ní navazuje na hru kterou kdysi dávno rozehrál Ludvík Souček. (Autor Sci-fi a mystifikační prózy.) Tj. Používá všechny prostředky pro to aby vtáhl čtenáře do děje, stejně jako Souček používá ve své knize mystifikační fotomontáže, které doprovází děj a vhodně ho doplňují, někdy se mi zdálo že jich je až moc ale to je otázkou vkusu. Se Součkem nemá kniha společný jen styl, kniha je přímo o Součkovi respektive ze začátku o jeho ztraceném rukopisu, posledním dílu série tušení - Tušené světla. (Souček napsal jen dvě knihy - Tušení stínu a Tušení souvislostí, pak záhadně zemřel.) Tento rukopis se nikdy nenašel a právě na tom je celý děj postaven - na hledání Tušení světla a na podrazu který je ke konci knihy čím dál tím zřetelnější a nebezpečnější.

Nejsem zas takovým specialistou na Součkovo dílo takže můžu těžko posoudit jestli by se Tušení podrazu Součkovi líbilo nebo ne, jedno ale mohu říci s jistotou. Českým čtenářům se líbí a těm kteří se na ni chystají se líbit bude. Výhodou Tušení podrazu je fakt, že by se mohl líbit i nescifistům, že ukazuje v novém světle známé lokace a pomalu odkrývá roušku tajemství což má obé za následek čtivost. Čtivost která vás pohltí a nepustí dokud nedočtete poslední slova.

Hodnocení: *****

Petr Šimčík in Nárazník 30.12.2007