Na téhle stránce najdete všechno, co Aston stačil shromáždit a napsat o svých knížkách. Kompletní seznam je ZDE. Postupně shromažďuje recenze o svých knížkách a taky se nad nimi sám zamýšlí. Ono je to poučné, přijít na to, proč se něco nepovedlo a co by se dalo napsat líp, kdyby se tenkrát vědělo, jak na to. Každopádně je to hodně smůla, že tu na Astonově stránce jste, ale ještě je čas odejít.

 


Osobní stránka
Ondřeje Neffa

mail:
ondrej zavináč neff.cz

Jak vznikal Rock mého života

V polovině devadesátých let jsem začal psát román Měsíc mého života. Jsou to vlastně tři svázané novely, svázané motivem "průkopnictví". Ta první je o skutečných průkopnících, druhá o jakoby průkopnících, tedy o "filmování" průkopníků a třetí, to je degenerovaný pojem průkopnictví, posunutý do davového třeštění, jakéhosi nacismu. Knížka vyšla v roce 1988. Celé to prostředí habitatu Arkádie na Měsíci i tři hrdinové, Kuba Nedomý, Dědek Čuchák
Při práci na příbězích z Arkadie používám mapky, které znázorňují dopravní infrastrukturu Luny budoucnosti a rozložení habitatů. Mapky jsou zde.
a Su Wang-Li mi přirostli k srdci. Od té doby jsem napsal několik povídek s těmito hrdiny, ta poslední byl Lunární potápěč ve sborníku Orbitální šerloci (Kudláč Antonín K. K., Němec Tomáš (ed.), MF září 2006. Z prostředí Měsíce jsem napsal i román Reparátor (1996), který je ovšem dějově posazen hodně dopředu. Přál jsem si ale napsat románové pokračování příběhů o Kubovi a dědkovi Čuchákovi. Vždycky jsem si říkal, že by to měla být detektivka. V těch dvou figurách je princip "geniálního detektiva": Kuba je přímý drsný chlapík a Dědek je něco jako Cliftonovo kladívko: protože je kyborg, má v podstatě nadpřirozené vlastnosti.

V první verzi z ledna 1998 Kuba přijíždí do nóbl habitatu Alhambra jako najatý strážce iluzinové hvězdy Moniky Fabianové. Fabianová bude zavražděna a Kuba narazí ve vagónu "čehosi jako vlak" na mladičkého pitomu, který si hraje na teroristu. Kuba se ho snaží otcovsky zpacifikovat a dostane se v důsledku toho do basy.

Tohle je motiv, který je pro mě, jak se zdá, neodbytný. I v Rocku mého života je Kuba dokonce tři roky v base - je to příprava na román Ultimus, který se má celý v base odehrávat. Nedovedu říct, proč se tak usilovně snažím Kubu dostat do basy!

V base se odehrává i druhá verze, která se také odehrává v Alhambře, taky je tam Monika Fabianová, ale hrdinou už není Kuba, ale "infonaut" Abakus. V té době v roce 1998 zuřil všude internet a já v něm byl po uši a obyčejný Kuba Nedomý pro mě byl moc obyčejný, takže jsem chtěl mít figuru infonauta, síťového Robina Hooda. Taková figura se objevuje i v povídce Odpadlík a v jedné verzi Tušení podrazu, románu pro rok 2007. I to je nějaké naplnění snu. Jsem bloody fucking user, žádný počítačový guru, a tak si trochu sním o chlapíkovi ve stylu Johnny Mnemonica.

Rozhodně jsem na to nebyl pyšný, že jsem na románu ztroskotal. V té době jsem napsal Tmu, to samozřejmě byl z mého hlediska úspěch, ale na řadu let to bylo poslední velké vypětí. Věnoval jsem se víc žurnalistice, hlavně internetu, byl tu Neviditelný pes a od roku 1999 deník o digitální fotografii Digineff. Na Rock jsem nezapomněl a dokonce jsem začal psát třetí verzi, její texty nemůžu najít.
Elvis Presley se už vyskytuje v té první verzi, ale tahle třetí měla být přímo o něm. Začínalo to tím, že někdo chce prodat Kubovi Nedomému starožitnost, Elvisův Cadillac. Jenže se ukáže, že ten Cadillac je kamuflovaný hardware zakázané technologie, vyvíjení lidí "in vitro" - a že Elvis žije díky tomu, že se neustále replikuje. Na konci příběhu se měl Elvis ukázat živý a zdravý. To byla ta zásadní fabulační chyba, byl to druh příběhu, kterému říkám "čáry máry fuk", tedy že se vypouští mlha a nakonec se vytáhne králík z klobouku.

Od roku 2004 jsem se trápil s románem, který nakonec vyjde jako Tušení podrazu. Původně se měl jmenovat Urban legends, jeho motivy se měnily, poslání s e měnilo, až Tušení vyjde, povím o tom víc. No a jak jsem se s tím pral, někdy o Vánocích roku 2005 jsem dostal ten nápad: žádné "čáry máry fuk", králík z klobouku, mlžení a na konci Elvis! Ten tam musí být hned na začátku, ten Elvis Presley, nejlíp jako mrtvola. A Kuba řeší, kdo ho zabil a proč ho zabil a jak to s ním je.
Psát jsem začal 1. ledna 2006 a do konce března byl román, se kterým jsem se trápil osm let, hotový.


Starší verze Rocku - torza z r. 1997

1. kapitola
2. kapitola
2. kapitola (var.)
3. kapitola
4. kapitola
5. kapitola
(tím děj končí)
fakta - přípravný fajl
vývoj děje


Druhá verze - 1998

1. kapitola
2. kapitola
3. kapitola

Existuje ještě 3. verze, ale text je "někde na discích".


Recenze Rocku mého života:

Recenze Rocku mého života:
Ivo Fencl - Portál české literatury, prosinec 2006, kdyby nebyl dostupný, tak zde v archivu.
pagi - Sarden, 9. ledna 2007, kdyby nebyl dostupný, tak zde v archivu.
Vlado Ríša v Ikárii 2/2007
František Novotný v Lidových novinách
Tomáš Němec v Pevnosti 2007/2
Michael Střelec Pešťák ve Fantasyplanet.cz 7.3.2007, kdyby nebyl dostupný, tak zde v archivu.
Radim Horák seminární práce 2009