Webová stránka Ondřeje Neffa, v podsvětí zvaného Aston. Zde po kratším intenzivním pátrání najdete vše potřebné k vytvoření toho nejhoršího obrazu o tomto ponurém individuu. Stránku Aston průběžně doplňuje a vylepšuje, ale někdy si sedí na rukách. Ano, je to tak trochu smůla, že tu na Astonově stránce jste, ale ještě je čas odejít.

 


Osobní stránka
Ondřeje Neffa

mail:
ondrej zavináč neff.cz

Tisíce proti monopolu
Podzim roku 1998 byl pro internet ohromně důležitý. Mezi lidi ještě nepronikl, ovšem lidi od médií už pochopili, že to není jenom nějaký hokus pokus poblázněných studentů technických oborů a že je to něco, co zahýbe světem. V míře pochopení toho všeho jsme byli daleko za světem. A v čem jsme byli nejvíc daleko za světem (čímž myslím vyspělý svět), to byly tarify, nastavené tehdy monopolním polostátním Telecomem. A za této situace přišel Telecom s cenovou reformou, která fakticky znamenala neuvěřitelné 56procentní zvýšení poplatků za telefonní hovory.
Česká internetová komunita byla tenkrát velmi malá a my všichni, kdo jsme internet tehdy rozjížděli, jsme se osobně znali a byli jsme si lidsky velmi blízcí. Takže to byla opravdu otázka minut, kdy jsme se stelefonovali - Ivo Lukačovič, Patrick Zandl a já. Za dalších deset minut jsme už seděli všichni tři v pronajatém bytě ve vile v Motole, kde tehdy Seznam sídlil. Tam vznikla během jediného večera iniciativa Internet proti monopolu. Dnes si myslím, že jsme měli v jednom směru velké štěstí, že se v té době, v listopadu 98, nedělo nic mediálně zajímavého, takže petiční akce uživatelů monopolu zaujala média. Toho se zalekl Telecom a začal s námi jednat. Bylo to velmi komické. Na jedné straně my tři a na druhé straně vrcholný management Telecomu, počínaje generálním ředitelem. Naše argumentace byla prostá: chápeme, že Telecom investuje a že musí vydělávat. Jenže je načase, aby pánové pochopili, že drátová telefonie je mrtvá a nahradí ji mobilní telefonie. Zaměřte se na internet, zpřístupněte ho širokým vrstvám obyvatelstva, odstraňte diskriminační tarify, vydělávejte na internetu, protože příjmy z telefonie budou upadat!
Samozřejmě, že jsme měli pravdu. A je samozřejmé, že jsme museli narazit. Každá velká firma, státní jako soukromá, je socialistický podnik, kde reálné zájmy jsou až na posledním místě. Telecom byl v rukou lidí od telefonů. Copak ti se vzdají svých míst ohodnocených vysokými platy? Samozřejmě, že ne. Takže jsme bojovali. Zorganizovali jsme demonstraci, která skončila u jeho budovy firmy. Tak se podařilo prosadit první tarif, zaměřený speciálně na internet. Dnes je to úsměvné, tenkrát to byl průlom. Ovšem to zpoždění za světem, tehdejším Telecomem zaviněné, se nepodařilo dohnat dodnes.
(Psáno pro Lidové noviny, na 14.2.2007)